Belgische HOWTO

Dag Wieërs

dag@wieers.com

Dit dokument beschrijft hoe je Linux configureert voor Belgische Linux gebruikers en bevat een lijst van Linux gebruikersgroepen, bedrijven en andere Linux-informatie in België.

Inhoudsopgave

1. Introduktie ...........................................................................................................................................................1 2. Konfiguratie..........................................................................................................................................................2 3. Belgische ISP informatie .................................................................................................................................... 13 4. Belgische Linux gebruikersgroepen..................................................................................................................... 19 5. Belgische Linux bedrijven................................................................................................................................... 29 6. Belgische Linux informatie ................................................................................................................................. 46

1. Introduktie

1.1. Waarom dit dokument?

Aangezien er geen informatie te vinden was op het net voor Belgische Linux gebruikers omstreeks 1998 hebben we alle informatie die we belangrijk achtten verzameld. Deze HOWTO tracht ook de definitieve lijst te zijn van Belgische Linux-gerelateerde informatie. Als je denkt dat je informatie hebt die ontbreekt, gelieve ons dan te kontakteren.

1.2. Nieuwe versies van dit dokument

Als je meer wenst te weten over het Linux Documentation Project of over Linux HOWTO’s, neem dan kontakt op met de verantwoordelijke Tim Bynum <linux-howto@sunsite.unc.edu>.

Tim Bynum post de lijst van HOWTO’s maandelijks naar verschillende nationale en internationale nieuwsgroepen. De Belgian HOWTO wordt in de eerste plaats geschreven in het engels. De engelstalige-versie is dan ook de eerste plaats waar je moet kijken bij misverstanden. Dit vertaalde dokument kan dus achterlopen tov. het engelstalig origineel. Beide dokumenten kunnen gevonden worden op het Wereld Wijde Web op http://dag.wieers.com/howto/ dus kijk eerst daar als je de laatste informatie wil!

1.3. Vertaalde versies

Dit dokument is momenteel vertaald in drie talen (Engels, Frans en Nederlands), we proberen ze alle drie zoveel mogelijk te synchronizeren, maar de Engelse versie is het bron-dokument!

De Engelstalige en Nederlandstalige versie wordt onderhouden door Dag Wieërs <dag@wieers.com> en kan gevonden worden op: http://dag.wieers.com/howto/.

De Franstalige versie wordt onderhouden door Dany Vanderroost <danyv@euronet.be> en vindt men op: http://club.euronet.be/dany.vanderroost/howto.html.

1.4. Bijdragen

Enkele mensen hielpen ons door hun suggesties te mailen en verbeteringen aan te brengen, met dank aan:

• Wim Vandeputte <wvdputte@reptile.rug.ac.be>

• Pablo Saratxaga <srtxg@ping.be>

• Christophe Lambin <clambin@skynet.be>

• Geert Uytterhoeven <geert@linux-m68k.org>
• Herman Bruyninckx <Herman.Bruyninckx@mech.kuleuven.ac.be>

Met dank aan Ivo Clarysse <soggie@iguana.be> die iets gelijkaardigs startte (LinBel) en wiens project ons hielp om dit dokument online te krijgen.

1.5. Kontakt informatie

Als sommige informatie fout is, fout lijkt of gewoon ontbreekt, apprecieren we het als je de verbeteringen opstuurt. Enkel op die manier kan dit dokument groeien.

Als je jouw gebruikersgroep of bedrijf wenst toe te voegen, verzamel dan alle informatie en email ons.

1.6. Legale zaken

Handelsmerken behoren toe aan de respectievelijke eigenaars.

Ondanks het feit dat de informatie in dit dokument korrekt hoort te zijn, is de auteur niet verantwoordelijk voor de inhoud van dit dokument. De tips en voorbeelden in dit dokument gebruik je dus op eigen risiko.

Copyright © 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 by Dag Wieers. Dit dokument mag enkel verspreid worden volgens de voorwaarden en kondities beschreven in de LDP licentie (http://www.linuxdoc.org/LDP-COPYRIGHT.html).

1.7. Spelling en andere pietluttigheden

Sommigen mensen vroegen zich al af, is dokument niet met een ’c’ ? En wat met ’kontakt’ en ’korrekt’ ?

Voor zij de hier aanstoot aan nemen, dit dokument is opgemaakt in “Dag’s voorkeurspelling”. De regels zijn heel eenvoudig, “alles wat Dag typt is korrekt, tenzij hij toegeeft dat het fout is.” ;-) Na 15 jaar Nederlands en 3 verschillende spellingregels ben ik de voortdurende veranderingen beu en wens ik mij niet langer bezig te houden met lijsten van ’korrekte’ woorden en groene boekjes. Ik heb een voorkeur voor de progressieve spelling en het Afrikaans ;-) Het belangrijkste is dat U kan lezen wat hier staat en niet of het al dan niet juist geschreven is volgens de hedendaagse spellingsregels

2. Konfiguratie

2.1. Toetsenbord setup

Linux kent 2 verschillende manieren om je toetsenbord in te stellen. Op de console kan je loadkeys gebruiken en onder XFree86 gebruik je xmodmap.

2.1.1. Console

Om de ’keytable’ voor een Belgisch toetsenbord te gebruiken, doe je best loadkeys be2-latin1 of loadkeys belatin1 Het verschil is dat be2-latin1 funktionaliteit toevoegt om twosuperior en threesuperior (keycode 41) en grave (keycode 43).

Normaal wordt loadkeys gestart tijdens het booten vanuit scripts (ergens in /etc/rc.d Verschillende distributies doen het op een afwijkende manier. Maar de meeste distributies laten je die scripts wijzigen dmv. een simpel programma (zoals kbdconfig bij Red Hat of yast bij SuSE).

2.1.2. XFree86

Je toetsenbord instellen voor XFree86 wordt gedaan door Xconfigurator (of een gelijkaardig programma). Die maakt oa. een konfiguratie-file aan voor XFree86 >XF86Config dat normaal in /etc of /etc/X11 staat.

Het volgende zou in je XF86Config moeten staan in het Keyboard Section.

 Section "Keyboard"
  Protocol "Standard"
  XkbRules "xfree86"
  XkbModel "pc101"
  XkbLayout "be"
 EndSection

Als je een ’microsoft’ toetsenbord hebt, dan kan je die 3 extra toetsen gebruiken door "pc101" te veranderen in "pc104". (ik gebruik die extra toetsen als meta-toetsen voor mijn windowmanager zodat sneltoetsen van programma’s niet in conflict zijn met die die ik in mijn windowmanager konfigureer).

Om de AltGr-toets te doen werken onder XFree86 kan je gewoon het volgende toevoegen:

 RightAlt  ModeShift

2.1.3. Compose toets

Sommige mensen gebruiken liever een ’compose’-toets om speciale karakters te typen, zoals:

 Compose-' e    =>    é
 Compose-/ o    =>    ø
 Compose-c ,    =>    ç
 Compose-c o    =>  ©
 Compose-s s    =>    ß

Voor XFree86 is de oplossing om xmodmap -e "keycode xx = Multi_key" of xmodmap -e "keysym yy = Multi_key"

in te geven waarbij ’xx’ de keycode en ’yy’ de keysym van de toets die je wil instellen als ’compose’-toets. (gebruik xev om dit uit te vinden)

Alternatief steek je keycode xx = Multi_key in je ~/.xmodmaprc, zodat dit automagisch gebeurt.

2.2. Display en applikaties

Sommige applikaties moeten ’8-bit clean’ gecompileerd worden om de Europese ’charactersets’ te ondersteunen. Anderen moet het verteld worden bij het starten.

2.2.1. Het gebruik van het ISO-8859-1 font in console

Je kan het ISO-8859-1 font door het volgende te typen in console:

 setfont lat1u-16.psf
 mapscrn trivial
 echo -ne '\033(K'

Om ë, è, é of ç in console te gebruiken, voeg je best deze regels toe aan ~/.inputrc:

 set meta-flag on
 set convert-meta off
 set output-meta on

(dit zou voor iedere gebruiker moeten gebeuren, als je dit als standaard wil kan je dit toevoegen aan /etc/skel/.inputrc en het voor iedere bestaande user aanpassen of je kan het plaatsen in /etc/inputrc en de volgende regel toevoegen

aan /etc/bashrc, export INPUTRC=/etc/inputrc )

Note!

Dit is enkel nuttig voor programma’s die gebruik maken van ’readline’ (zoals bash).

Zet ook de volgende environment variabelen:

     LC_CTYPE=iso-8859-1
 SYSFONT=lat1u-16.psf
 SYSTERM=linux

2.2.2. Ondersteuning van het Euro symbool

Vermits Europa perse zijn eigen symbool wilde hebben, de Euro, is er een nieuwe standaard. En die heet ISO-8859-15 (aka Latin-9 of Latin-0). Om deze te gebruiken heb je zowel een nieuwe ’font’ als een nieuwe ’keymap’ nodig. Dit zit tegenwoordig wel in iedere Linux distributie, als je een oudere versie hebt dan ben je wellicht gesteld met een nieuwer console-tools package.

De veranderingen in de keymap-file bestaan uit de volgende lijnen:

 keycode  18 = +e +E currency
 keycode  46 = +c +C cent

En de volgende environment-variabele moet gezet worden:

 SYSFONT=lat0-16.psf

zodat het juiste font gebruikt wordt.

2.3. Tijdzone

Aangezien België gelegen is binnen de Central European Time zone (aka MET) dat (in de winter) hetzelfde is als de Greenwhich Mean Time plus 1 (GMT+1), kan je simpelweg een symbolische link leggen van /usr/lib/zoneinfo/localtime/MET

naar /etc/localtime door: ln -sf /usr/lib/zoneinfo/MET /etc/localtime of ln -sf /usr/lib/zoneinfo/Europe/Brussels

/etc/localtime Dit zorgt automatisch voor ’Daylight Savings’, dus zomertijd. Dus GMT+2 in de zomer.

Note !

Verschillende distributies kunnen de files op verschillende plaatsen hebben staan, zoneinfo kan ook in /usr/share enzo...

Nog een note !

In Red Hat gebruik je best timeconfig, in SuSE yast

Om de CMOS klok te wijzigen en te synchroniseren met de systeem-tijd, doe het volgende:

        hwclock --set --date="Feb 25 03:38"
        clock -u -s

Als je CMS klok draait op de lokale tijd (wat we afraden, maar waartoe je verplicht bent als je andere besturingssystemen draait), dan kan je het volgende doen:

        hwclock --set --date="Feb 25 04:38"
        clock -s

[Merk het uur verschil op ! ;p]

2.4. Locale ondersteuning

België zit met een taalprobleem, en dus heeft dit onderdeel, 3 onderdeeltjes ;) In se komt het op hetzelfde neer. Niet veel programma’s ondersteunen al Locale, als je meer wil weten over Locale of hoe je je programma’s kan schrijven zodat ze Locale ondersteunen, kijk op: [put the damn url here ;p]

Let wel op dat Locale het moeilijker maakt om problemen op te lossen aangezien minder mensen je dan nog kunnen helpen !! Als het in technisch Engels is zullen veel mensen je probleem begrijpen, maar als het in het Nederlands bv is wordt het al een stuk moeilijker. (Als je al weet dat er nu al mensen zijn die het moeilijk hebben met beide ;))

2.4.1. Nederlands

Om ondersteuning te hebben voor Nederlandstalige Locale in België op je systeem, moet je enkel de volgende environment variabelen instellen:

 LANG=nl
 LANGUAGE=nl_BE

Probeer nl_BE.ISO_8859-1 als nl_BE niet werkt.

2.4.2. Frans

Om ondersteuning te hebben voor Franstalige Locale in België op je systeem, moet je enkel de volgende environment variabelen instellen:

 LANG=fr
 LANGUAGE=fr_BE

Probeer fr_BE.ISO_8859-1 als fr_BE niet werkt.

2.4.3. Duits

Om ondersteuning te hebben voor Duitstalige Locale in België op je systeem, moet je enkel de volgende environment variabelen instellen:

 LANG=de
 LANGUAGE=de_BE

Probeer de_BE.ISO_8859-1 als de_BE niet werkt.

2.4.4. Waals

Om ondersteuning te hebben voor de Waalse locale support haal je best de files af op volgende adres: http://chanae.stben.be/linux/locales/walon/. Om het te gebruiken zet je dan het volgende:

 LANG=wa
 LANGUAGE=wa_BE:fr_BE

Gebruik wa_BE.ISO_8859-1 als wa_BE niet werkt.

2.5. Native language support en codepages

Deze opties voegen ondersteuning toe voor het Belgische karakterset en codepages. Als je deze wil hebben, compileer dan een kernel met volgende opties aan. Ze zijn enkel nodig voor sommige bestandssystemen (FAT-gebaseerd, ISO9660, ...).

 < > Codepage 850 (Europe)
 < > NLS ISO 8859-1  (Latin 1; Western European Languages)
 < > NLS ISO 8859-15 (Latin 9; Western European Languages with Euro)

Te vinden in Filesystems > Native Language Support

Als je een modulaire kernel hebt, zoals die meegeleverd met je distributie (=je hebt geen eigen kernel gemaakt), dan kan je het volgende typen:

 insmod nls_cp850
 insmod nls_iso8859_1
 insmod nls_iso8859_15

2.6. Opzetten van Internet

2.6.1. Inbellen met de modem (PPP)

Om PPP juist te konfigureren, bekijk je best de PPP-HOWTO (http://www.linuxports.com/howto/ppp/). Ik ga het kort trachten uit te leggen, maar als er problemen of vragen zijn, lees dan de HOWTO aandachtig.

2.6.1.1. Modem konfigureren

Om je modem juist in te stellen, kan je de initstring van je modem wijzigen. Om meer over je modem te weten te komen, kijk op: Ask Mr. Modem (http://www.spy.net/~dustin/modem/). Let op, als je een winmodem hebt dan zal die wellicht NIET werken ! Meer informatie over winmodems kan je vinden op: http://linmodems.org/. Er wordt aan gewerkt, doch winmodems zijn niet zo degelijk als echte modems.

2.6.1.2. pppd installeren

Eerst moet je nakijken of je het ppp-package geinstalleerd hebt. (pppd --version), kijk even na of het wel een recente versie is !! Dan zorg dat je de volgende files hebt:

/usr/local/bin/ppp
#!/bin/sh
case $1 in
on|start)
TELEPHONE='555-1212' # The telephone number for the connection
ACCOUNT='your_login' # The account name for logon (as in 'George Burns')
PASSWORD='your_pass' # The password for this account (and 'Gracie Allen')
INITSTRING='AT&F&C1&D2Z'# Modem initstring
IPLOCAL=0.0.0.0  # Local IP address if known. Dynamic = 0.0.0.0
IPREMOTE=0.0.0.0 # Remote IP address if desired. Normally 0.0.0.0
       DEVICE=/dev/ttyS1 # Serial Device com1=ttyS0, com2=ttyS1,...
SPEED=57600  # 19200, 38400 or 57600 (don't try something different)
export TELEPHONE ACCOUNT PASSWORD INITSTRING
exec /usr/sbin/pppd $DEVICE $SPEED $IPLOCAL:$IPREMOTE \
 user $ACCOUNT connect /etc/ppp/ppp-on-dialer
;;
off|stop)
if [ -r /var/run/ppp0.pid ]; then
        kill -INT `cat /var/run/ppp0.pid`
        if [ ! "$?" = "0" ]; then
                rm -f /var/run/ppp0.pid
                echo "ERROR: Removed stale pid file"
                exit 1
        fi
        exit 0
fi
echo "ERROR: PPP link is not active on ppp0"
exit 1
;;
info|status)
/usr/sbin/pppstats
;;
*)
echo "Usage: ppp on|off|info|start|stop|status";
;;
esac

/etc/ppp/ppp-on-dialer
#!/bin/sh
exec /usr/sbin/chat -v     \
REPORT CONNECTION    \
REPORT CARRIER     \
       TIMEOUT  10    \
       ABORT  '\nBUSY\r'   \
       ABORT  '\nNO ANSWER\r'   \
       ABORT  '\nNO CARRIER\r'  \
       ABORT  '\nNO DIALTONE\r'  \
       ABORT  '\nRINGING\r\n\r\nRINGING\r' \
ABORT  'Invalid Login'   \

 ABORT  'Login incorrect'  \
        ”  "\r$INITSTRING\r"  \
        'OK-+++\c-OK' 'ATH0'    \
        TIMEOUT  45    \
        OK  "ATDT$TELEPHONE"  \
        CONNECT  '\d\c'    \
        ogin:--ogin: "$ACCOUNT"   \
        ord:  "$PASSWORD"

Je kan het -v gedeelte weglaten als alles blijkt te werken.

Het pppd commando gebruikt de file /etc/ppp/options om al zijn opties te bundelen, verander de opties naar believe. Deze opties werken normaal gezien in de meeste gevallen.

asyncmap 20a0000
crtscts
debug
default-mru
defaultroute
detach
escape 11,13,ff
hide-password
ipcp-accept-local
ipcp-accept-remote
       lcp-echo-failure 4
       lcp-echo-interval 400
lock
modem
mtu 1500
netmask 255.255.255.0
noipdefault
passive
       #idle 300
#kdebug 0
#-vj

Eenmaal hij inbelt en alles naar wens is, kan je debug weglaten.

Het is belangrijk om te benadrukken dat ieder ’speciaal’ karakter, dus ieder karakter dat niet behoort tot

[a-zA-Z0-9] en ’_’, best voorafgegaan wordt door een ’\’ om de speciale betekenis die het kan hebben te ontkrachten. Dus "e!b$l+" wordt dan "e\!b\$l\+". Als je problemen hebt om in te loggen, kijk je dit dus best na.

2.6.1.3. pap-secrets / chap-secrets

Als je ISP CHAP of PAP vereist, dan moet je een van de volgende files plaatsen en het juiste login en paswoord erin zetten:

/etc/ppp/pap-secrets of /etc/ppp/chap-secrets
#client  server  secret          IP

 your_login * your_pass *

2.6.1.4. Netwerk

Je nameservers konfigureer je in /etc/resolv.conf. Als het inbellen lukt, maar je kan niet surfen, dan is de kans groot dat je deze stap vergeten bent.

 domain domain_of_your_isp
 nameserver your_primary_nameserver
 nameserver your_secondary_nameserver

2.6.1.5. File permissies

Vooraleer je een (shell)script kan uitvoeren, moet je het executable maken. Let op dat je de permissies zo plaatst dat andere gebruikers niet zomaar de paswoorden kunnen bekijken die in de files staan. Als je andere gebruikers toch wil kunnen laten inbellen, dan kan je daarvoor sudo gebruiken. Je zou het volgende kunnen doen:

     chmod u+rw og-rwx -R /etc/ppp
     chmod u+x /etc/ppp/ppp-on-dialer /usr/local/bin/ppp

2.6.1.6. Dial + Hangup

Als /usr/local/bin in je PATH staat, kan je dan simpelweg starten met ppp on en stoppen met ppp off en wat statistieken kan je opvragen met: ppp status

2.6.2. Inbellen met de ISDN-modem

Bijdrage door Christophe Lambin <clambin@skynet.be >

Dit gedeelte is niet bedoeld als een definitieve handleiding voor ISDN op Linux. Voor een meer gedetaileerde uitleg hierover verwijzen we door naar Paul Slootman’s ISDN4Linux HOWTO (http://www.wurtel.demon.nl/) en ISDN4Linux-FAQ (http://www.isdn4linux.de/faq/).

2.6.2.1. Updating de kernel

Als je een 2.2 kernel gebruikt, is het aangeraden om een nieuwere versie van de ISDN code te gebruiken. De CVS versie kan je halen op ftp://ftp.suse.com/pub/isdn4linux/. Voor meer informatie, bekijk: http://www.brisse.dk/site/linux/docs/isdn.htm

Als je je onlangs een Eicon Diva 2.0 PCI aanschafte (bv, via Belgacom), dan is de kans groot dat het in

werkelijkheid om een Diva 2.01 gaat, in dat geval heb je een nieuwere versie nodig van na 1 Juli 1999 !

Eens de ISDN op zijn plaats is, kan je de driver starten (als module). Bv: modprobe hisax type=11 protocol=2 Bekijk de Readme’s voor de juiste parameters en waarden voor jouw kaart.

2.6.2.2. ISDN4Linux toolkit

Vervolgens heb je de ISDN4Linux toolkit nodig. De laatste versie hiervan kan je afhalen op: ftp://ftp.suse.com/pub/isdn4linux/

2.6.2.3. Konfigureren van de interface

Met de tools geinstalleerd en gekonfigureerd, schrijf een script om de interface te konfigureren, dat gebruikt wordt om de ISDN connectie te maken. Zoals altijd in Linux is er niet echt een éénduidige manier om dat te doen. Gebruik eventueel dit script /etc/rc.d/rc.isdn:

#!/bin/sh
MSNREMOTE='555-1212' # Phone number of ISP
MSNLOCAL='555-1313' # my number, without 0, with areacode
ACCOUNT='george' # The account for logon (as 'George Burns')
IPLOCAL=10.0.0.2 # my fixed IP number (use 10.0.0.2 if no fixed)
IPREMOTE=0.0.0.0 # IP number of ISP
INTERFACE=ippp0
/sbin/modprobe hisax type=11 protocol=2
/sbin/isdnctrl verbose 3 system on
/sbin/isdnctrl addif $IF
/sbin/isdnctrl secure $IF on
/sbin/isdnctrl addphone $IF out $MSNREMOTE
/sbin/isdnctrl eaz $IF $MSNLOCAL
/sbin/isdnctrl huptimeout $IF 300
/sbin/isdnctrl l2_prot $IF hdlc
/sbin/isdnctrl l3_prot $IF trans
/sbin/isdnctrl encap $IF syncppp
# /sbin/isdnctrl dialmode $IF auto
/sbin/ifconfig $IF $IPLOCAL pointopoint $IPREMOTE -arp -broadcast
/sbin/ipppd /dev/ippp0 user $ACCOUNT $IPLOCAL:$IPREMOTE

Om ISDN te starten tijdens het booten, maak het vorige script ’executable’ en zet het volgende in /etc/rc.d/rc.local:

if [ -x /etc/rc.d/rc.isdn ]; then
 . /etc/rc.d/rc.isdn
fi

Het ipppd commando haalt zijn parameters ui de file /etc/ppp/ioptions:

-ac
-bsdcomp
debug
defaultroute
ipcp-accept-local
ipcp-accept-remote
mru 1524
mtu 1500
noipdefault
-pc
useifip

-vj
-vjccomp
#idle 360
#persistent

Zet +pap of +chap NIET in deze file. Dit specifieert het authentication-protocol dat ipppd zou gebruiken bij

een INKOMENDE client. Moest je dat toch doen, wacht ipppd op de ISP voor authenticatie met dat protocol.

Het is belangrijk om te benadrukken dat ieder ’speciaal’ karakter, dus ieder karakter dat niet behoort tot

[a-zA-Z0-9] en ’_’, best voorafgegaan wordt door een ’\’ om de speciale betekenis die het kan hebben te ontkrachten. Dus ’e!b$l+’ wordt dan ’e\!b\$l\+’. Als je problemen hebt om in te loggen, kijk je dit dus best na.

Tenslotte, maak /etc/ppp/ip-down.local zodat dit zorgt voor het afsluiten van de interface:

#!/bin/sh
/sbin/ifconfig $1 down
sleep 1
/sbin/ifconfig $1 10.0.0.2 pointopoint

Note !

Dit lost sommige problemen op met routes na afsluiten. Is er iemand met een mooiere oplossing ?

2.6.2.4. pap-secrets / chap-secrets

Als je ISP PAP of CHAP gebruikt, maak dan een file /etc/ppp/pap-secrets or /etc/ppp/chap-secrets. Het formaat is:

#client  server  secret          IP
your_login * your_pass *

2.6.2.5. Network

Dit heeft niet echt iets te maken met ISDN, maar sommige mensen vergeten deze stap.Om DNS te konfigureren, maak je de volgende file /etc/resolv.conf:

 domain domain_of_your_isp
 nameserver your_primary_nameserver
 nameserver your_secondary_nameserver

2.6.2.6. Dial + Hangup

Als laatste stap kan je een klein scriptje schrijven om ISDN te starten en te stoppen. Zet bijvoorbeeld dit in

/usr/local/bin/isdn:
 #!/bin/bash
 case $1 in
  on|start)
  /sbin/isdnctrl dial ippp0
  ;;
  off|stop)
  /sbin/isdnctrl hangup ippp0
  ;;
  info|status)
  /sbin/isdnctrl list ippp0
  ;;
  *)
  echo "Usage: isdn on|off|info|start|stop|status"
  ;;
 esac

Als /usr/local/bin in je PATH staat, kan je dan simpelweg starten met isdn on en stoppen met isdn off

3. Belgische ISP informatie

3.1. PPP/ISDN

3.1.1. Brutélé

Web

http://www.brutele.be/

Belgische HOWTO

Support nog geen officiële Linux support

3.1.2. Cable&Wireless (Online, TijdNet)

Authenticatie

text-based / PAP Extra opties

noccp Nameservers

62.112.0.7, 194.88.127.7 NTP-server

ntp.antw.online.be, ntp.brus.online.be, ntp.gent.online.be Web

http://www.online.be/ Support

nog geen officiële Linux support

3.1.3. KPN Belgium (Eunet)

Authenticatie

text-based Extra opties

proxyarp Nameservers

193.74.208.135, 193.74.208.65, 193.121.171.135 Web

http://www.eunet.be/ Support

http://support.eunet.be/

3.1.4. Planet Internet (Ping)

Authenticatie CHAP

Belgische HOWTO

Nameservers

194.119.232.3, 194.119.232.2 NTP-server

ntp.pi.be Web

http://www.planetinternet.be/ Support

http://www.ping.be/Support/redhat.shtml (Ping)

3.1.5. Skynet (Belgacom)

Authenticatie

PAP Extra opties

defaultroute Nameservers

195.238.2.21, 195.238.2.22 NTP-server

ntp.skynet.be Web

http://www.skynet.be/ Support

http://help.skynet.be/linux/indexen.html

3.1.6. Tiscalinet (Freegates, FreeBel)

Authenticatie

text-based ? Nameservers

212.35.2.1, 212.35.2.2 NTP-server

ntp.tiscalinet.be Web

http://www.tiscalinet.be/

3.1.7. UUNet (VT4)

Authenticatie

PAP Nameservers

194.7.1.4, 194.7.15.70 Web

http://www.uunet.be/, http://www.vt4.net/ Support

nog geen officiële Linux support

3.1.8. Wanadoo (Euronet)

Authenticatie

text-based / PAP Nameservers

195.74.193.12, 194.134.0.12 Web

http://www.wanadoo.be/ Support

nog geen officiële Linux support

3.1.9. World Online

Authenticatie

CHAP Nameservers

212.233.1.34, 212.233.2.34 Web

http://www.worldonline.be/

Belgische HOWTO

Support http://help.worldonline.be/en/linux/index.htm

3.1.10. XS4ALL

Authenticatie

PAP Nameservers

194.109.6.66, 194.109.9.99 NTP-server

ntp.xs4all.be Web

http://www.xs4all.be/ Support

http://helpdesk.xs4all.be/ned/linux/index.html

3.1.11. Yucom (DMA)

Authenticatie

CHAP Nameservers

212.8.180.122, 212.8.180.126 NTP-server

ntp.yucom.be Web

http://www.yucom.be/ Support

nog geen officiële Linux support

3.2. Kabelmodem (DHCP)

DHCP is bedoeld om netwerk-konfiguratie eenvoudig te maken. meer informatie over hoe je dhcp opzet kan je vinden in de DHCP mini HOWTO http://www.oswg.org/oswg-nightly/DHCP.html en een lijst met veel gestelde vragen uit het bekende dokument van John Wobus: http://www.dhcp-handbook.com/dhcp_faq.html op http://www.dhcp.org/, hierin staat alles wat je nodig hebt. Er is ook wat informatie te vinden op: http://www.oswg.org/oswg-nightly/Cable-Modem.html.

Belgische HOWTO

Veel mensen willen meer dan een computer achter een kabelmodem hangen, geen probleem. Lees daarvoor de IP-Masquerade-HOWTO (http://www.linuxdoc.org/HOWTO/IP-Masquerade-HOWTO.html) en zorg ervoor dat de interface (die met de kabelmodem ’spreekt’) het juiste MAC-adres heeft !!! Je kabelmodem kan je ook resetten (even afzetten) als je problemen hebt. In veel gevallen biedt dat soelaas.

3.2.1. Telenet (Pandora)

Automatic proxy

http://pac.telenet.be:8080 HTTP proxy

export http_proxy="http://proxy.telenet.be:8080/" NTP-server

ntp.telenet.be Web

http://www.telenet.be/ Support

nog geen officiële Linux support Meer informatie

http://helpdesk.telenet.be/

http://users.pandora.be/bdr/DHCP/

http://users.pandora.be/de.boeve/pandora.html

3.2.2. UPC Belgium (Chello, TVD)

NTP-server

time.chello.be Web

http://www.upcbelgium.be/ Support

nog geen officiële Linux support Meer informatie

http://foobar.starlab.net/~soggie/tvd_linux/

Belgische HOWTO

3.3. ADSL

3.3.1. Easynet

Web

http://www.easynet.be/ Support

http://support.easynet.be/

3.3.2. KPN Belgium (Eunet)

Web

http://www.eudsl.be/ Support

http://support.eunet.be/

3.3.3. Turboline (Belgacom)

Web

http://www.turboline.be/ Support

nog geen officiële Linux support Meer informatie

http://minf.vub.ac.be/~fquestie/turbo/

4. Belgische Linux gebruikersgroepen

Meer informatie omtrent gebruikersgroepen kan je vinden in de User Group HOWTO te vinden op: http://www.linuxdoc.org/HOWTO/User-Group-HOWTO.html. Een komplete lijst van Linux Gebruikersgroepen is te vinden op: http://www.ssc.com/linux/glue/ en op: http://limestone.uoregon.edu/woven/lugww/

4.1. ALUG (Antwerpen)

Adres

Van Luppenstraat 70 B-2018 Antwerpen Telefoon

+32 (0)3 218 63 54 Email

    <alug@pandora.be>

Web

http://sunsite.belnet.be/alug/ Bijeenkomsten

In ACCB (HVR), Herentalsebaan 212 te Deurne (http://sunsite.belnet.be/alug/road-description.html) Kontakt

Armand Verachtert <alug@pandora.be>

4.2. BeLUGa (Brussel)

Adres

Building F, room 218 Vrije Universiteit Brussel

Pleinlaan 2 B-1050 Brussel

Email

    <info@linux.rave.org>

Web

http://linux.rave.org/ Mailinglist

http://linux.rave.org/mlist.html

4.3. BxLUG (Brussel)

Address

Avenue Alexandre Galopin, 2 B-1040 Brussels

Belgische HOWTO

Email

    <information@bxlug.be>

Web

http://www.bxlug.be/ Kontakt

    Jérôme Warnier <information@bxlug.be>

Mailinglist http://www.bxlug.be/mailman/listinfo

4.4. Charleroi LUG (Charleroi)

Email

    <lug_charleroi@caramail.com>

Web

http://charleroi.linuxbe.org/ Mailinglist

http://charleroi.linuxbe.org/mailing/mail.html

4.5. Computer Forum KaHo (Leuven)

Email

    <cfk@kahosl.be>

Web http://eduserv.kahosl.be/cfk/

4.6. HCC Limburg (Genk)

Email

    <Linuxgg@hotmail.com>

Web

http://www.uunet.be/hcc/Limburg/ Kontakt

Andy Peeters & Bruno Tony

Belgische HOWTO

4.7. HCC Leuven (Leuven)

Adres

Diegemstraat 61 B-1930 Zaventem

Email

    <Michel.Cuppens@village.uunet.be>

Web

http://www.leuven.hccnet.nl/linux.html Kontakt

    Ivo Jossart <cartoonlover@pi.be> of Michel Cuppens <Michel.Cuppens@village.uunet.be>

4.8. IGUANA (Brussel)

Adres

Milcampslaan 101 B-1040 Schaarbeek

Telefoon

+32 (0)2 582 66 50 Fax

+32 (0)2 582 66 50 Email

    <info@iguana.be>

Web http://www.iguana.be/

4.9. Infogroep - IGWE (Brussel)

Adres

5F218 (building F) Pleinlaan 2 B-1050 Brussel Telefoon

+32 (0)2 629 33 56 Fax

+32 (0)2 629 33 89 Email

    <ig@igwe.vub.ac.be>

Web http://igwe.vub.ac.be/

4.10. ISW (Leuven)

Adres

KHLeuven departement Rega Lokaal 004 St-Maartenstraat 55d B-3000 Leuven,

Email

    <isw@student.khleuven.be>

Web

http://isw.student.khleuven.be/ Extra

Uitsluitend voor KHLeuven studenten

4.11. Leuvense Linux Users (Leuven)

Email

    <info@l2u.iguana.be>

Web

http://l2u.iguana.be/ Bijeenkomsten

First and third thursday every month in Freinetschool De Zevensprong (http://l2u.iguana.be/where.php), Vital Decosterstraat 67, B-3000 Leuven

Belgische HOWTO

Mailinglist http://l2u.iguana.be/mailman/listinfo/members

4.12. LiLiT (Luik)

Email

    <f.berger@student.ulg.ac.be>

Web http://www.lilit.be/

4.13. Linux for Life (Berchem)

Email

    <fvos@vosberg.be>

Web

http://www.vosberg.be/lug/ Mailinglist

http://www.vosberg.be/lug/mailinglist.shtml Kontakt

    Frederik Vos <fvos@vosberg.be>

4.14. Louvain-Li-nux - LLN (Louvain-La-Neuve)

Adres

Louvain-la-neuve Linux User Group Place des paniers 5/014 B-1348 Louvain-La-neuve

Telefoon

+32 (0)10 454 761 Email

    <lln@udev.org>

Web http://lln.udev.org/

Belgische HOWTO

Kontakt

    Benjamin Henrion <benjamin.henrion@linuxbe.org>

4.15. LugWV (Brugge)

Email

    <info@lugwv.be>

Web http://www.lugwv.be/

4.16. LUMUMBA (Diepenbeek)

Adres

Filii Lamberti Universiteitslaan 1 B-3590 Diepenbeek

Email

    <helpdesk@lumumba.luc.ac.be>

Web

http://lumumba.luc.ac.be/ Mailinglist

    <minordomo@lumumba.luc.ac.be>

4.17. Mons LUG (Bergen)

Email

    <stephane.wirtel@belgacom.net>

Web http://mons.linuxbe.org/

4.18. Namur LUG (Namen)

Email

    <info@namurlug.org>

Belgische HOWTO

Web http://namurlug.org/

4.19. OS3B (Charleroi)

Adres

29, Boulevard Audent B-6000 Charleroi

Email

    <info@os3b.org>

Web

http://www.os3b.org/ Bijeenkomsten

Every thursday evening and saturday afternoon. Mailinglist

http://carolo.net/mailman/listinfo/os3b

4.20. Open Technology Assembly (Brussel)

Adres

Kruipstraat 14 B-1850 Grimbergen

Telefoon

+32 (0)11 275 898 Fax

+32 (0)11 270 389 Email

    <info@ota.be>

Web http://www.ota.be/

Belgische HOWTO

Kontakt

    Jan Vanhercke <jan.vanhercke@c-cure.be>

4.21. PC Aktief Computerclub (Sint-Niklaas)

Adres

PC Aktief Computerclub

Web

http://www.pcaktief.be/ Bijeenkomsten

Fourth tuesday every month in ’t Hoveken van Belsele, Nieuwe Baan 130, B-9111 Belsele (Sint-Niklaas) Kontakt

    Johan De Baere <debaerej@hotmail.com>

4.22. Student Information Networking (Geel)

Adres

Kleinhoefstraat 4 B-2440 Geel

Email

    <sin@sin.khk.be>

Web http://www.sin.khk.be/

4.23. TINA (Antwerpen)

Kontakt

    Tina gebruikers <vraagtina@digibel.org>

Web http://tina.kangaroot.net/

Belgische HOWTO

Bijeenkomsten

Hof van Rieth, Molenlei 68, B-2640 Mortsel (http://tina.kangaroot.net/meetings/meetings.html) Mailinglist

    <mailinglist@tina.kangaroot.net>

4.24. ULYSSIS (Leuven)

Adres

Holleberg Schapenstraat 37, lokaal 91 97 B-3000 Leuven

Mail-address

Residentie Vinckenbosch Parkstraat 137-139, flat 305 B-3000 Leuven

Email

    <ulyssis@ulyssis.org>

Web

http://www.ulyssis.org/ Extra

Only for KULeuven students and KULeuven personnel

4.25. WOLF (Mechelen)

Email

    <TeeCee@WOLF-Mechelen.be>

Web http://www.wolf-mechelen.be/

4.26. Zeus WPI (Gent)

Belgische HOWTO

Adres

Krijgslaan 281 S9 B-9000 Gent

Telefoon

+32 (0)9 264 47 51 Email

    <info@zeus.rug.ac.be>

Web

http://www.zeus.rug.ac.be/ Comment

Restricted to RUG students

5. Belgische Linux bedrijven

Het Linux Documentation Project bevat wereldwijde lijsten van Linux bedrijven, Linux Consultants HOWTO en V.A.R. HOWTO, en kunnen gevonden worden op: http://www.linuxports.com/.

5.1. aDOC Services

Adres

Avenue du Pesage, 31-33 B-1050 Brussels

Telefoon

+32 (0)2 646 00 76 Email

    <sales@adoc-services.com>

Web http://www.adoc-services.com/

5.2. Ampersant

Dr. Jacobsstraat 3 B-2570 Duffel

Telefoon

+32 (0)15 323 619 Fax

+33 (0)15 323 790 Web

http://www.ampersant.be/ Kontakt

    <jeff.verheyen@ampersant.be>

Type van support

Installation, configuration, support, (onsite) maintenance, training, webdevelopment. Speciale expertise

’Astaro Security Linux’ partner. Distribution, installation and support for these Linux based firewalls.

5.3. Arafox

Adres

Avenue Joseph Wybranlaan 40 B-1070 Brussels

Telefoon

+32 (0)2 529 59 91 Fax

+32 (0)2 529 59 92 Email

    <info@arafox.com>

Web http://www.arafox.com/

Belgische HOWTO

5.4. Aragne

Adres

Boulevard Général Michel 1E B-6000 Charleroi

Telefoon

+32 (0)71 270 389 Email

    <info@aragne.com>

Web

http://www.aragne.com/ Kontakt

    Denis Frère <denis.frere@aragne.com>

Speciale expertise GNU/Linux services, specially Python and Zope solutions (websites, intranet, Internet connectivity, ...)

5.5. Better Access nv

Adres

Geldenaakse Vest 6 B-3000 Leuven

Telefoon

+32 (0)16 298 045 Fax

+32 (0)16 298 046 Email

    <info@ba.be>

Web http://www.ba.be/

Belgische HOWTO

Type van support After an onsite installation, we mainly support our customers with SSH remote administration. Most problems are reported by E-mail or by the inhouse-developped webbased supportsystem. This doesn’t mean that once in a while a supportcall comes in.

Speciale expertise Security, systemadministration and setups, security (firewalling, tigerteaming, VPN, etc.) Networkdesign, wireless networking, Troubleshooting, product development, etc. Please visit http://www.ba.be for more info.

5.6. Consultux

Adres

Alfons Jeurissenstraat 53 B-3500 Hasselt

Telefoon

+32 (0)474 91 55 61 Email

    <info@consultux.be>

Web http://www.consultux.be/

5.7. CoreSequence Consultancy & Training

Adres

Tiensestraat 243/3 B-3000 Leuven

Telefoon

+32 (0)472 689 497 Fax

+32 (0)16 29 99 32 Email

    <info@coresequence.com>

Belgische HOWTO

Web

http://www.coresequence.com/ Kontakt

    Machtelt Garrels <sales@coresequence.com>

Speciale expertise Consultancy: disaster recovery, troubleshooting. Training: Dutch/French/English speaking trainers.

5.8. CSS nv

Adres

Henneaulaan 366 B-1930 Zaventem

Telefoon

+32 (0)2 718 53 33 Fax

+32 (0)706 53 306 Type van support

support on networking, installation, hardware maintenance, Red Hat certified reseller Speciale expertise

Red Hat RHCE

5.9. D. Connect

Adres

Av. Van Goidtsnoven 33 B-1180 Uccle

Email

    <webmaster@dconnect.be>

Web http://www.dconnect.be/

5.10. Digibel

Adres

Oude Leuvensebaan 57 B-3460 Bekkevoort

Telefoon

+32 (0)473 269 112

Fax

+32 (0)13 55 66 99

Email

<info@digibel.be>

Web

http://www.digibel.be/

Kontakt

Joan Lavrijs <joan@digibel.be>

Type van support

Digibel (since 1995) uses its competence in Open Source software to deliver solutions, consultancy, development, remote administration, training and support with a strong focus on security. All our consultants have been using Linux since 1995 and have extensive Open Source experience.

Speciale expertise

We maintain the qmail-sql patch in which qmail gets integrated with MySQL or PostgreSQL databases. Our unique key product is the SUS (Security Update Service) in which we intensively manage the security of servers. Closely related to SUS are our high quality VPN/Firewall/Router-solutions. We also deliver virtually all kind of company-servers (file-,web-,fax-,mail-,name-,print-,database-,.. servers). We have acquired a special expertise with the Red Hat distributions.

5.11. Dolmen

Adres

Industriepark Zenneveld Vaucampslaan 42 B-1654 Huizingen

Telefoon

+32 (0)2 362 55 55

Belgische HOWTO

Fax

+32 (0)2 362 55 99 Email

    <info@dolmen.be>

Web http://www.dolmen.be/

5.12. DS Improve bvba

Adres

European Erasmus Business & Innovation Center Joseph Wybranlaan 40 B-1070 Brussels

Telefoon

+32 (0)2 529 59 41 Fax

+32 (0)2 529 59 54 Email

    <info@dsimprove.be>

Web http://www.dsimprove.be/

5.13. EMMO Service

Adres

Jan Van Harcourtlaan 7 B-3200 Aarschot

Telefoon

+32 (0)16 565 708 Fax

+32 (0)16 569 963

Belgische HOWTO

Email

    <info@emmo.be>

Web http://www.emmo.be/

5.14. FKS bvba

Adres

Luikersteenweg 65 B-3500 Hasselt

Telefoon

+32 (0)11 214 911 Fax

+32 (0)11 220 419 Email

    <info@fks.be>

Web http://www.fks.be/

5.15. Glasshouse Business Networks bvba

Adres

Hessenstraatje 20 loft 1.1 B-2000 Antwerp

Telefoon

+32 (0)3 234 96 96 Fax

+32 (0)3 234 96 97 Email

    <info@glasshouse.be>

Belgische HOWTO

Web http://www.glasshouse.be/

5.16. Grmbl productions

Adres

Korte Vuldersstraat 30 B-8000 Brugge

Telefoon

+32 (0)50 674 512 Fax

+32 (0)50 342 623 Email

    <info@grmbl.com>

Web http://www.grmbl.com/

5.17. IBM Belgium sa/nv

Adres

Square Victoria Regina 1 B-1210 Brussels

Telefoon

+32 (0)2 225 33 33 Fax

+32 (0)2 225 24 73 Email

    <blueline@be.ibm.com>

Web http://www.ibm.com/be/

Belgische HOWTO

Kontakt

    Sam Versluys <sam_versluys@be.ibm.com>

5.18. IP Net generation

Adres

Cyriel Verschaevelaan 12 B-2980 Zoersel

Telefoon

+32 (0)477 513 987 Email

    <info@ipng.be>

Web

http://www.ipng.be/ Speciale expertise

IPnG focuses on Open Source software development.

5.19. Kangaroot Linux Solutions

Adres

Grote Steenweg 91

B-2600 Berchem (Antwerp)

Telefoon

+32 (0)3 286 17 17 Fax

+32 (0)3 281 23 49 Email

    <info@kangaroot.net>

Web http://www.kangaroot.net/

Belgische HOWTO

Kontakt

    Peter Dens <peter@kangaroot.net>

5.20. Linugen bvba

Adres

Borkelstraat 2/4 B-2900 Schoten

Telefoon

+32 (0)475 604 106 Fax

+32 (0)3 293 343 Email

    <info@linugen.com>

Web

http://www.linugen.com/ Kontakt

    Tom Schouteden <tom@linugen.com>

5.21. LinuxIdee

Adres

Prins Albertstraat 35 B-8310 Brugge

Telefoon

+32 (0)494 607 037 Fax

+32 (0)50 364 341 Web

http://www.linuxidee.com/

Belgische HOWTO

Kontakt

    Jurgen Defurne <jurgen.defurne@pandora.be>

5.22. Mind

Adres

Vaartkom 11 B-3000 Leuven

Telefoon

+32 (0)16 309 666 Fax

+32 (0)16 309 644 Email

    <info@mind.be>

Web

http://mind.be/ Kontakt

    Peter Vandenabeele <peter.vandenabeele@mind.be>

Type van support Device drivers, portering naar nieuwe platformen, ontwikkeling (vast budget), opzetten ontwikkelomgeving, on-site ondersteuning (outsourcing), architectuurstudie en training.

Speciale expertise Mind gebruikt Open Source Software (Linux, RTLinux, RTAI, eCos, Wonka, gcc, gdb, etc.) om het basis platform te bouwen voor nieuwe embedded systemen gebaseerd op verschillende processoren: ARM, StrongARM, XScale, PowerPC, MIPS, x86, ...

5.23. Minotaur Solutions

Adres

Astridlaan 199 B-8310 Brugge

Belgische HOWTO

Telefoon

+32 (0)475 311 650 Email

    <ldp@minotaur-solutions.com>

Web

http://www.minotaur-solutions.com/ Kontakt

    Maarten Loose <maarten.loose@minotaur-solutions.com>

5.24. Neolabs

Adres

Zwarte Zusterstraat 16 B-3000 Leuven

Telefoon

+32 (0)16 236 342 Fax

+32 (0)16 650 497 Email

    <info@neolabs.be>

Web

http://www.neolabs.be/ Kontakt

    Maarten Slaets <maarten.slaets@neolabs.be>

5.25. Phidani Software sprl

Adres

Rue de l’autonomie 1 B-1070 Brussels

Belgische HOWTO

Email

    <info@phidani.be>

Telefoon

+32 (0)2 552 06 63 Fax

+32 (0)2 522 09 30 Web

http://www.phidani.be/

5.26. Qbian Linux Systems

Adres

Bischoppenhoflaan 289 B-2100 Antwerp

Email

    <info@qbian.com>

Telefoon

+32 (0)9 328 93 28 Fax

+32 (0)9 326 08 88 Web

http://www.qbian.com/

5.27. Si-Lab

Email

    <toon@si-lab.com>

Telefoon

+32 (0)486 149 048 Web

http://www.si-lab.com/

Belgische HOWTO

Kontakt

    Toon Knapen <toon@si-lab.com>

5.28. Spier bvba

Adres

Knaptandstraat 96-98 B-9100 Sint-Niklaas

Email

    <info@spier.be>

Telefoon

+32 (0)3 765 90 61 Fax

+32 (0)3 765 90 62 Web

http://www.spier.be/

5.29. Stone-IT Belgium

Adres

Minerva Office Brussels Minervastraat 14b B-1930 Zaventem

Email

    <info@be.stone-it.com>

Telefoon

+32 (0)2 720 88 35 Fax

+32 (0)2 720 51 71 Web

http://www.be.stone-it.com/

Belgische HOWTO

Kontakt

    Martijn Smit <smit@stone-it.com>

Type van support Stone-IT is a ’one-stop’ Linux provider for integrating business environments in which we offer: Linux Consulting, Linux Solutions, Linux Support and Linux Education.

Speciale expertise Stone-IT offers high quality Linux expertise and can develop, test and implement Linux in several different business environments such as all kinds of servers (File-/Web-/Name-/Mail-/Print servers), as well as Clustering, VPN, Storage, Firewalls & Routers. Our support consists of Pro Active Monitoring, 24 hours a day, 7 days a week. Besides having trainers being a Red Hat Certified Engineer we offer Distribution Independent Education.

5.30. Supporting Open Source cvba

Adres

Zijpstraat 14 B-2570 Duffel

Email

    <info@sos.be>

Telefoon

+32 (0)15 310 271 Fax

+32 (0)15 310 381 Web

http://www.sos.be/

5.31. Sygmanet

Adres

Hulststraat 8 B-3290 Diest

Email

    <info@sygmanet.be>

Belgische HOWTO

Telefoon

+32 (0)13 312 203 Fax

+32 (0)13 312 203 Web

http://www.sygmanet.be/

5.32. Théridion sprlfs

Adres

Rue de l’Aqueduc, 83 B-1050 Brussels

Email

    <info@theridion.com>

Telefoon

+32 (0)2 539 32 28 Fax

+32 (0)2 539 19 54 Web

http://www.theridion.com/ Kontakt

    Renaud Dans <renaud.dans@theridion.com>

5.33. UWYN

Adres

Lambermontlaan 148 B-1030 Brussels

Email

    <info@uwyn.com>

Belgische HOWTO

Telefoon

+32 (0)2 245 41 06 Web

http://www.uwyn.com/

5.34. VirgoPlus sprl

Adres

Rue E. Solvay 29 A B-4000 Liège

Telefoon

+32 (0)4 253 00 59 Fax

+32 (0)4 253 00 49 Email

    <staff@virgoplus.com>

Web

http://www.virgoplus.com/ Kontakt

    Bruno Mairlot <bruno@virgoplus.com>

Type van support

By phone, email, or remote networked administration, inhouse, onsite Speciale expertise

Installation, configuration, administration of Linux, internet connection, intranet developpment, firewalls, samba, netatalk, firewalls, proxys, DNS, web server (Apache), mod_perl, MySQL, Gui interface developpment (GTK+). We have acquired a special expertise with the Red Hat distributions.

Belgische HOWTO

6. Belgische Linux informatie

6.1. Websites

6.1.1. Linux in België

• Belgian HOWTO (http://dag.wieers.com/howto/Belgian-HOWTO/)

• LinuxBelgium.net (http://www.linuxbelgium.net/)

6.1.2. Nederlandstalige Linux-sites

• Nederlandse Linux Homepage (http://nl.linux.org/)

• Nederlandstalige Linux Documentatie Project (http://nl.linux.org/do/)

• Linux Support Website (http://www.linux-nl.cx/)

• EToS: Educatieve Toepassingen van Open Software (http://www.mech.kuleuven.ac.be/%7Ebruyninc/etos/)

• Beginnen met Linux (http://user.online.be/~koendb/linux_beginners.html)

• Installatie Handleiding Red Hat 5.2 (http://user.online.be/~koendb/redhat.html)

6.1.3. Franstalige Linux-sites

• LinuxBe.Org (http://linuxbe.org/)

• Belgian HOWTO in het Frans (http://club.euronet.be/dany.vanderroost/howto.html)

• linux-france.org (http://www.linux-france.org/)

6.1.4. Mirrors in België

• Freshmeat at Chello (TVD) (http://be.eu.mirrors.freshmeat.net/)

• Linuxberg bij Wallonie Internet (http://winbe.linuxberg.com/)

• Linuxberg bij Online (http://online.linuxberg.com/)

• Linuxberg bij Pandora (Telenet) (http://pandora.linuxberg.com/)

• Linux Gazette at Belnet (http://sunsite.belnet.be/alug/ftp_mirrors/linux_gazette/)

• Linux Gazette at Linuxbe (http://linuxgazette.linuxbe.org)

• LinuxFocus (http://linuxfocus.linuxbe.org)

• Linux France (http://linux-france.linuxbe.org)

6.2. HOWTO

Dit is de belangrijkste verzameling informatie op het net. Als je hierbij foute informatie tegenkomt, neem dan contact op met de auteur. Op die manier worden de HOWTO’s beter en eenvoudiger voor beginners.

6.2.1. Web

• HOWTO’s bij LinkLine (http://www.linkline.be/LDP/)

• HOWTO’s bij Double-Barrel (http://www.double-barrel.be/linux_web/LDP/)

• HOWTO’s bij SIN (http://www.sin.khk.be/mirror/LDP/)

• HOWTO’s bij Linuxbe.org (http://ldp.linuxbe.org/)

6.3. HOWTO vertalingen

Het Nederlands loopt het meest achter van de drie landstalen, of toch wat de vertaling van Linux-informatie betreft. (Maar daar brengen we wel verandering in ;p) Als je wil helpen dan kan je kontakt opnemen via de url beneden. De Franse en Duitse vertalingen zijn voor het grootste gedeelte al lang gedaan.

6.3.1. Nederlands

Een succesvol initiatief maakt vooruitgang, maar er is nog veel werk. Als je wil helpen, begin je best te vertalen en neem je kontakt op met hen. Kijk op: http://nl.linux.org/doc/HOWTO/.

6.3.2. Frans

Franse vertalingen van de HOWTO’s kan je vinden op: http://www.ibiblio.org/pub/Linux/docs/HOWTO/translations/fr/

6.3.3. Duits

Duitse vertalingen van de HOWTO’s kan je vinden op: http://www.ibiblio.org/pub/Linux/docs/HOWTO/translations/de/

6.4. FTP

Meestal maakt het niet uit waar je het vandaan haalde, maar het is efficienter om het zo dicht bij jou af te halen. Bespaar je kostbare bandbreedte en gaat het sowieso meestal sneller. Als ik er vergeten ben, stuur dan je korrekties op !

Belgische HOWTO

6.4.1. Kernel-broncode

• Officiele Mirror kernel-broncode bij Belnet (ftp://ftp1.be.kernel.org/)

• Officiele Mirror kernel-broncode bij Chello (TVD) (ftp://ftp2.be.kernel.org/)

6.4.2. Distributies

• Red Hat Mirrors (http://www.redhat.com/download/mirror.html)

• Officiele Mirror bij Belnet (ftp://ftp.belnet.be/mirror/ftp.redhat.com/)

• Mirror bij Pandora (Telenet) (ftp://mirrors.pandora.be/mirrors/ftp.redhat.com/)

• Mirror bij Chello (TVD) (ftp://ftp.chello.be/mirror/ftp.redhat.com/)

• Debian (http://www.debian.org/misc/README.mirrors)

• Officiele Mirror bij KULeuven (ftp://ftp.kulnet.kuleuven.ac.be/pub/mirror/ftp.debian.org/)

• Officiele Mirror bij spnet (ftp://debian.spnet.net/)

• Mirror bij Pandora (Telenet) (ftp://mirrors.pandora.be/mirrors/ftp.debian.org/)

• Mandrake • Mirror at Belnet (http://ftp.belnet.be/packages/mandrake/)

• Mirror at Chello (TVD) (ftp://ftp.tvd.be/pub/mirror/ftp0.sunet.se/pub/Linux/distributions/mandrake/)

• SuSE • Mirror at Belnet (ftp://ftp.belnet.be/mirror3/ftp.suse.com/)

• Mirror at Pandora (Telenet) (ftp://mirrors.pandora.be/mirrors/ftp.suse.com/)

6.4.3. Software

• Mirrors bij Belnet (ftp://ftp.belnet.be/mirror/)

• Mirrors bij Chello (TVD) (ftp://ftp.chello.be/mirror/)

• Mirrors bij Pandora (Telenet) (ftp://mirrors.pandora.be/mirrors/)

6.5. Usenet

• news:be.comp.os.linux bij Linux.iguana.be (http://linux.iguana.be/archive/)

Belgische HOWTO

• news:be.comp.os.linux bij WebWatch (http://www.webwatch.be/forums/be.comp.os.linux/MainTable.html)

6.6. Mailinglists

6.6.1. Linux in België

• <info@linux.iguana.be>
• <discussions@linux.iguana.be>
• <builders@linux.iguana.be>
• <lugs@linux.iguana.be>

6.6.2. Linux gebruikersgroepen

• BLUG Mailinglist (mailto:blug-subscribe@linux.rave.org)

• L2U Mailinglist (mailto:members-subscribe@l2u.iguana.be)

• LILUG Mailinglist (http://www.onelist.com/isregistered.cgi?listname=lilug)

6.7. IRC

De snelste manier om geholpen te worden op internet is ongetwijfeld IRC. Maar je mag niet zomaar aannemen wat anderen zeggen. Meestal kan je er kostbare informatie sprokkelen die je verder helpen met je probleem. Op IRCnet is er #linux.be waar de meeste Linux-gebruikers elkaar helpen binnen België, maar er zit nog niet veel volk en is darom nog wat doods. Voor de rest kan je altijd terecht op #linux waar je Engelstalig wordt verder geholpen. Ook op Dalnet is er een #linux.be kanaal.