De Loadlin+Win95 mini-HOWTO

Geschreven door: Chris Fischer, protek@brigadoon.com, Vertaald door: Ellen Bokhorst, bokkie@nl.linux.org v1.4.6 herzien: 13 maart 1999

Dit document beschrijft hoe je LoadLin met Windows 95 kunt gebruiken om Linux te booten.

Inhoudsopgave

1 Introductie 2 1.1 Copyright . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 1.2 Nieuwe Versies Van Dit Document en Windows 98 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 1.3 Feedback . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 1.4 Verwijzing . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3

2 BELANGRIJK: Inleidende Informatie en Setup 3 2.1 WAARSCHUWING! voor Windows95 OSR2 (versie 4.00.950b) gebruikers: . . . . . . . . . . . 3 2.2 Zaken waarvan wordt uitgegaan: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3 2.3 Zaken die je nodig hebt voor je begint: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3

3 Beginnen 4 3.1 Stel vast welke versie van Windows 95 je hebt. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 3.2 Stel vast of je gebruik maakt van het FAT32 bestandssysteem. . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 3.3 Zorg dat bestandsnaamextensies zichtbaar zijn in Windows Verkenner . . . . . . . . . . . . . 4 3.4 Hernoem je systeembestanden . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 3.5 Belangrijke Waarschuwing . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 3.6 Wijzig je systeembestanden. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5

4 *** Benut deze Sectie ALLEEN als je een DOS 6.x opstartdiskette hebt. *** 5 4.1 Wijzig en hernoem je DOS 6.x systeembestanden. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5

5 Laatste Stappen 6 5.1 Bijna klaar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6 5.2 Je bent klaar! . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6 5.3 Hoe het werkt . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6

6 Alternatieve methoden voor het automatisch opstarten van Linux, Vooral voor Gebruikers met een FAT32 Bestandssysteem. 6 6.1 Methode 1 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7 6.2 Methode 2 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7 7 Veel Voorkomende Vragen: 8

7.1 Waar kan ik meer informatie vinden over het gebruik van Loadlin? . . . . . . . . . . . . . . 8

7.2 Ik ben er niet zeker van op welke partitie Linux is geïnstalleerd. Hoe kom ik daar achter? . . 9

7.3 Waar vind ik het kernel image bestand en hoe kopieer ik het naar mijn MS-DOS partitie? . . 9

7.4 Maakt het uit of ik Linux of Windows 95 als eerste installeer? . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9

7.5 Wat als ik reeds dual boot tussen Windows 95 en Windows 3.x, en ik wil met behulp van deze methode Linux booten? . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9

7.6 Is het mogelijk Linux vanaf het bureaublad van Windows 95 te starten? . . . . . . . . . . . . 10

7.7 Waar kan ik een niet opgemaakte tekst versie van dit document halen? . . . . . . . . . . . . . 10

8 Verdiensten 10

1 Introductie

Dit document beschrijft hoe je op gemakkelijke wijze een combinatie van het Boot Menu van Windows 95 en Loadlin.exe kunt gebruiken om Linux automatisch op te starten met de functietoets F4. Deze procedure zou moeten werken met Windows 95 versies 4.00.950, 4.00.950a, en 4.00.95b met FAT16, en alle versies van Linux die Loadlin ondersteunen. Als je er de voorkeur aangeeft om de boot manager LILO te gebruiken raadpleeg dan alsjeblieft de Linux+Win95 Mini-HOWTO.

Er zijn ook twee alternatieve methoden voor dual booting tussen Linux en Windows 95 met behulp van Loadlin voor gebruikers die FAT32 met Windows 95 versie 4.00.950b gebruiken.

1.1 Copyright

De Loadlin+Win95 mini-HOWTO is copyright (C) 1997- 1998 door Protek Computer Solutions. Dit document mag geheel of gedeeltelijk worden gereproduceerd en gedistribueerd via elk fysiek of electronisch medium, zolang als deze copyright melding behouden blijft op alle kopieën. Commerciële herdistributie is toegestaan en wordt aangemoedigd, echter de auteur zou graag van dergelijke distributies in kennis worden gesteld.

1.2 Nieuwe Versies Van Dit Document en Windows 98

Deze mini-HOWTO wordt als eerste gepost bij The Linux+Windows 95 Reference Page <http://www. eskimo.com/~praxis>, dus kijk daar om er zeker van te zijn dat je de recentste revisie van deze mini-HOWTO hebt. Je zult daar ook een link vinden voor dual booting met Windows 98. De volgende herziene uitgave van dit document zal een belangrijke revisie zijn en zal ook informatie bevatten over dual booting met Windows 98.

1.3 Feedback

Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom. Ik zoek altijd naar manieren om deze mini-HOWTO te verbeteren en uit te breiden. Ik reken heel erg op feedback om verbeteringen aan te brengen, en zal er m’n best voor doen om behulpzaam te reageren. Ik ben te bereiken via protek@brigadoon.com.

1.4 Verwijzing

Al het mogelijke is gedaan om er zeker van te zijn dat de informatie die in deze mini-HOWTO wordt gepresenteerd veilig en accuraat is. Deze informatie wordt echter zonder garantie gegeven, zowel uitdrukkelijk als impliciet, als geschiktheid voor bijzonder gebruik. Het is in het algemeen een Goede Zaak(TM) als je backups maakt van je systeembestanden voordat je systeem configuraties en/of bestanden wijzigt. Ik adviseer je deze voorzorgsmaatregel te nemen "voor het geval dat".

2 BELANGRIJK: Inleidende Informatie en Setup

2.1 WAARSCHUWING! voor Windows95 OSR2 (versie 4.00.950b) gebruikers:

Probeer NIET dual booting met Windows 95 zonder eerst de Windows 95 OSR2 FAQ te raadplegen. De FAQ bevat ook een heleboel informatie met betrekking tot FAT32. In enkele woorden, als je OSR2 hebt en een FAT16 bestandssysteem gebruikt, kun je toch nog dual booten door gebruik te maken van de functietoets F4.

OPMERKING: Als je Windows 95 OSR2 hebt en gebruik maakt van een FAT32 bestandssysteem, dan zullen de dual boot methoden in deze mini-HOWTO door gebruik te maken van de F4 Functie toets niet werken en het zou ook niet moeten worden geprobeerd.

Er zijn echter een paar alternatieve methoden die je kunt gebruiken om het bootproces te automatiseren tijdens het opstarten van je PC, deze worden besproken in 6 (Sectie 6).

2.2 Zaken waarvan wordt uitgegaan:

• Je hebt Windows 95 succesvol geïnstalleerd.

• Windows 95 is geïnstalleerd op Drive C.

• Je hebt Linux met succes geïnstalleerd.

• Je weet op welke partitie Linux is geïnstalleerd.

• LILO is NIET geïnstalleerd op je harddisk.

• Als je Windows 95 OSR2 (versie 4.00.950b) gebruikt, heb je de Windows95 OSR2 FAQ zorgvuldig doorgenomen.

2.3 Zaken die je nodig hebt voor je begint:

• Een opstartdiskette met DOS 5.0 of DOS 6.x systeembestanden (io.sys, msdos.sys, command.com) en een config.sys bestand. Als je gebruik maakt van een DOS 5.0 opstartdiskette, heb je ook een autoexec.bat bestand nodig. Als je gebruik maakt van Windows 95 OSR2 (versie 4.00.950b), heb je ook een bestand met de naam Winboot.sys en een teksteditor nodig in de root directory van drive C. Winboot.sys mag een leeg bestand zijn, zolang je het bestand maar hebt. OPMERKING: Als de bestanden autoexec.dos, config.dos, io.dos, msdos.dos, en command.dos reeds voorkomen op je harddisk, dan heb je de diskette niet nodig. Je kunt dit controleren door in te tikken: dir en dir /ah in de root van Drive C. Als je de upgrade versie van Windows 95 hebt geïnstalleerd, dan is het goed mogelijk dat je ze al hebt.

• Het Loadlin.exe programma bestand • Je kernel image bestand, gewoonlijk zImage of vmlinuz. (Zie 7 (Veel Voorkomende Vragen:) voor

informatie).

• Een simpele teksteditor, zoals Kladblok

3 Beginnen

3.1 Stel vast welke versie van Windows 95 je hebt.

Start je computer op in Windows 95 en klik met de rechtermuisknop op het icoon Deze computer. Klik nu op Eigenschappen. Kijk op de Tab Algemeen onder de regel "Systeem:". Daar zul je het versie nummer zien staan.

3.2 Stel vast of je gebruik maakt van het FAT32 bestandssysteem.

OPMERKING: Als je Windows 95 versie 4.00.950b hebt, verzeker jezelf er dan van dat je geen gebruik maakt van het FAT32 bestandssysteem. Dubbelklik op het icoon Deze computer, rechtsklik dan op het icoon Drive C. Klik op Eigenschappen. Op de tab Algemeen, zal de regel "Type:" aangeven of je wel of geen FAT32 bestandssysteem hebt. Als je het FAT32 bestandssysteem gebruikt, ga dan direct door naar 6 (Sectie 6). Ga anders verder met Sectie 3.3.

3.3 Zorg dat bestandsnaamextensies zichtbaar zijn in Windows Verkenner

• Start de Windows Verkenner, het bestandsbeheer programma op.

• Klik op Beeld en daarna op Opties... op de Menubalk. Zorg ervoor dat op de tab Beeld het keuzerondje "Alle bestanden weergeven " is gemarkeerd. Zorg er ook voor dat de regel met "Geen extensies weergeven voor geregistreerde bestandstypen" niet is afgevinkt. Klik op de OK knop.

OPMERKING: Als de *.dos bestanden al bestaan op je harddisk zoals aangegeven in 2.3 (OPMERKING: van Sectie 2.3), ga dan verder met 3.5 (OPMERKING:). Ga anders verder met Sectie 3.4.

3.4 Hernoem je systeembestanden

• Stop de DOS 5.0 of DOS 6.x opstartdiskette in Drive A. Klik op de Drive A icoon zodat je de inhoud van de diskette kunt zien.

• Hernoem ieder bestand naar een .dos bestandsextensie. Je kunt dit doen door éénmaal op een bestand te klikken, de functietoets F2 in te drukken, en de nieuwe naam in te tikken. Maak je geen zorgen als je de opstartdiskette nog nodig hebt, hernoem bestanden gewoon weer terug als je klaar bent met deze procedure.

3.5 Belangrijke Waarschuwing

• BUITENGEWOON BELANGRIJK: Verzeker jezelf ervan dat je de bestanden op de diskette hernoemt VOORDAT je ze naar Drive C kopieert. Anders overschrijf je je Windows 95 systeem bestanden. Je bent gewaarschuwd. Kopieer nu alle bestanden naar de rootdirectory van Drive C. Een methode om dit te doen is om te klikken op het icoon van Drive A, CTRL+A in te drukken, CTRL+C in te drukken, op het icoon van Drive C te klikken en CTRL+V in te drukken.

OPMERKING: Als je Windows 95 OSR2 (versie 4.00.950b) niet hebt, ga dan alsjeblieft naar 3.6 (Sectie 3.6).

• Als (en alleen als) je Windows95 versie 4.00.950b hebt, zorg er dan voor dat je een bestand met de naam Winboot.sys in de root directory van Drive C hebt staan, zoals is aangegeven in 2.3 (Sectie 3.6) hierboven. Het ontbreken van Winboot.sys in de root directory van Drive C zal resulteren in het vastlopen van het systeem als je probeert te booten naar een eerdere versie van DOS.

OPMERKING: Als je een DOS 6.x opstartdiskette gebruikt ga dan nu naar 4 (Sectie 4), ga anders verder met de volgende stap.

3.6 Wijzig je systeembestanden.

• Open het Kladblok. Klik op Bestand, Openen...op de menubalk. Wijzig "Bestandstypen" in "Alle bestanden (*.*)". Wijzig "Zoeken in:" van Bureaublad naar Drive C. Open nu het bestand Config.dos door op de bestandsnaam te dubbelklikken. Verwijder de alle inhoud. Hiermee wordt een 0K bestand aangemaakt...Ik leg het later uit. Sla het bestand op.

• Gebruik Kladblok om Autoexec.dos te openen en te wijzigen en tik het Loadlin commando in. Het Loadlin commando moet in de volgende syntax staan:

   Loadlin DriveLetter:\LinuxKernelFile root=/dev/LinuxBootPartitie ro

Hier is mijn Autoexec.dos bestand als voorbeeld:

        Loadlin f:\vmlinuz root=/dev/hdc2 ro

OPMERKING: De kernel, en ook het bestand Loadlin.exe, mogen overal op je harddisk voorkomen, zolang als je maar naar het juiste path verwijst. Bijvoorbeeld, als je het kernel bestand in de directory e:\linux\kernels staat en Loadlin.exe in de directory c:\utils, gebruik je:

        c:\utils\loadlin e:\linux\kernels\vmlinuz root=/dev/hdc2 ro

• Sla het bestand op.

4 *** Benut deze Sectie ALLEEN als je een DOS 6.x opstartdiskette hebt. ***

4.1 Wijzig en hernoem je DOS 6.x systeembestanden.

• Open het Kladblok. Klik op Bestand, Openen... op de Menubalk. Wijzig "Bestandstypen" in "Alle bestanden (*.*)". Wijzig "Zoeken in:" van Bureaublad in Drive C. Open nu Config.dos door op de bestandsnaam te dubbelklikken. Verwijder de volledige inhoud. Nu moet je het shell commando met de volgende syntax intikken:

   shell=loadlin.exe LinuxKernelFile root=/dev/LinuxBootPartition ro

Hier is mijn Config.dos bestand als voorbeeld:

        shell=f:\loadlin.exe f:\vmlinuz root=/dev/hdc2 ro

OPMERKING: Het Loadlin en kernel bestand kunnen overal op je harddisk voorkomen zolang als je maar naar het juiste path verwijst. Bijvoorbeeld, als het Loadlin bestand in de directory f:\utils staat en het kernel bestand in de directory e:\linux\kernels, zou je gebruik maken van het volgende:

       shell=f:\utils\loadlin.exe e:\linux\kernels\vmlinuz root=/dev/hdc2 ro

• Sla het bestand op.

5 Laatste Stappen

5.1 Bijna klaar

• Een laatste bestand dat moet worden gewijzigd en dan ben je klaar. Gebruik het Kladblok om Msdos.sys te openen en te wijzigen. Ga naar de sectie "Options". Zoek de regel op waarin BootMulti= voorkomt. Als je deze niet kunt vinden, voeg ze dan toe en stel de waarde in op 1. Het zou er ongeveer zo uit moeten zien:

             [Options]
             BootMulti=1

• Het kan zijn dat er nog andere items in staan. Laat deze zo staan. Sla het bestand nu op.

5.2 Je bent klaar!

Het enige wat je nu moet doen is je computer opnieuw opstarten. (Vergeet de diskette niet te verwijderen). Zodra je "Bezig met starten van Windows 95..." op je scherm ziet, druk je de functietoets F4 in en Linux zou gelijk op moeten starten.

5.3 Hoe het werkt

Windows 95 heeft een ingebouwd Boot Menu. Standaard zie je dit niet bij het opstarten (alhoewel je dat aan kunt passen als je dat wilt), maar je kunt het wel te zien krijgen als je de functietoets F8 indrukt zodra je de melding "Bezig met starten van Windows 95..." op je scherm ziet. Het menu geeft diverse opties. De laatste optie is "Vorige versie van MS-DOS". In plaats van het indrukken van F8 en dan de keuze maken voor "Vorige versie van MS-DOS", kun je gebruik maken van de sneltoets F4 door F4 in te drukken als de melding "Bezig met starten van Windows 95..." op je scherm verschijnt Als Windows 95 de vorige versie van MS-DOS opstart, maakt het gebruik van de bestanden die eindigen op .dos. Daarom is het zo belangrijk dat je een 0K Config.dos bestand hebt als je Linux begint vanuit het Autoexec.dos bestand. Als Windows 95 de bestanden met een .dos extensie niet kan vinden terwijl het probeert de vorige versie van het besturingssysteem op te starten, zullen de Windows 95 opstartbestanden worden geladen. Daarom, als je geen Config.dos bestand hebt, zal Windows 95 alle drivers laden die in je Config.sys bestand staan. Alhoewel dit niet voorkomt dat Linux wordt geladen, zal het langer duren. Als je een 0K Config.dos bestand hebt, voorkom je dat Windows 95 je Config.sys bestand inleest tijdens het booten van de vorige versie van MS-DOS.

6 Alternatieve methoden voor het automatisch opstarten van Linux, Vooral voor Gebruikers met een FAT32 Bestandssysteem.

Deze Sectie werkt voor alle versies van de huidige Windows 95, ongeacht of je een FAT32 bestandssysteem hebt. Ik zal in deze Sectie twee methoden bespreken. Ik zal als eerste beginnen met de eenvoudigste.

6. Alternatieve methoden voor het automatisch opstarten van Linux, Vooral voor Gebruikers met een FAT32 Bestandssysteem. 7

6.1 Methode 1

Deze methode gebruikt het Autoexec.bat bestand om een ander batch bestand met de naam Linux.bat aan te roepen (of uit te voeren), tijdens het booten.

• Maak een Linux.bat bestand met behulp van een eenvoudige teksteditor zoals EDIT of Kladblok De inhoud zou ongeveer gelijk moeten zijn aan het volgende:

             @echo off
             cls
             echo.
             echo.
             echo.
             echo.
             choice /t:y,5 "Wil je Linux opstarten?"
             if errorlevel 2 goto End
             c:\loadlin c:\vmlinuz root=/dev/hdc2 ro
             :End

Dit batch bestand maakt het scherm schoon, voegt vier lege regels toe en toont de tekst tussen aanhalingstekens + [Y,N], wacht vervolgens 5 seconden totdat je op een toets drukt. Als je geen toets indrukt binnen 5 seconden, wordt de standaard waarde Y geactiveerd en wordt Linux opgestart. Als je voor Y of N kiest, stelt het batch bestand vast welke optie je hebt geselecteerd en voert dan de geselecteerde optie uit.

Bijvoorbeeld, als je ’N’ kiest, dan wordt het batch bestand beeindigd en vervolgt de uitvoering van het Autoexec.bat bestand, dat ervoor zorgt dat Windows 95 wordt geladen. Als je ’Y’ kiest, dan zal Linux natuurlijk worden geladen.

Als je geen vier lege regels voor de tekst wilt, wijzig dan het aantal regels met echo. Als je niet wilt dat het scherm wordt schoongemaakt, verwijder dan de regel met cls. De /t switch vertelt het choice commando om 5 seconden te wachten en als er geen toets wordt ingedrukt, om over te gaan op standaardwaarde Y. Wijzig de y in een n als je wilt dat Windows 95 wordt opgestart na de 5 seconden timeout: choice /t:n,5. Je kunt ook de wachttijd wijzigen in 0 tot 99 seconden. Voor meer informatie over het choice commando, ga dan naar de directory c:\windows\command en tik: choice /? in achter de commando prompt.

OPMERKING: Je zult de regel waarin Linux wordt opgestart zodanig moeten wijzigen dat ze overeenkomt met je configuratie. Kijk voor voorbeelden alsjeblieft in 3.6 (Sectie 3.6) over hoe je Loadlin kunt instellen om Linux te booten.

• Vervolgens maak je een Autoexec.bat bestand aan (als je er niet al één hebt) met een eenvoudige editor. Dan voeg je op de eerste regel, het volgende toe:

             call c:\linux

Als Linux.bat in een andere directory staat, dan zul je naar het juiste path moeten verwijzen. Bijvoorbeeld, als Linux.bat in de directory C:\batch staat, dan zou je het volgende toevoegen:

             call c:\batch\linux

aan de eerste regel van je Autoexec.bat bestand. Sla het bestand op en verlaat de editor. Het enige dat je nu moet doen, is de computer opnieuw opstarten. Je zult een melding krijgen of je Linux wilt booten.

6.2 Methode 2

Deze methode is iets ingewikkelder, maar biedt de meeste flexibiliteit. Deze methode maakt je eigen aangepaste bootmenu aan, alhoewel het het Windows 95 boot menu niet vervangt. Je hebt een Config.sys en een Autoexec.bat bestand nodig.

• Als eerste zul je een opstartmenu moeten definiëren in Config.sys (mijn opmerkingen staan tussen haakjes):

   [menu]
   menuitem=Linux, Start Linux op (Hiermee wordt een menu-item
   gedefinieerd en krijgt het een omschrijving).
   menuitem=Win95, Boot Windows 95
   menucolor=15,1  (Hiermee krijgt het een blauwe achtergrond en een
   heldere witte tekst)
   menudefault=Linux, 15  (Hiermee wordt het standaard menu-item
   ingesteld en wordt 15 seconden gewacht op invoer).
   [linux]
   shell=f:\loadlin.exe f:\vmlinuz root=/dev/hdc2 ro (Kijk alsjeblieft
   in Sectie 4 voor voorbeelden en de syntax).
   [win95]
   (Voeg hier de normale inhoud van je config.sys bestand in. Als je
   voorheen geen config.sys bestand had, laat deze sectie dan leeg).

• Sla het bestand Config.sys op en verlaat de editor. Als je wilt, kun je om te beginnen van het volgende bestand gebruik maken Config.sys template.

• Wijzig nu het bestand Autoexec.bat (mijn opmerkingen staan tussen haakjes):

    goto %config%
    :win95
    (Voeg hier de normale inhoud van je autoexec.bat in. Als je
    voorheen geen autoexec.bat bestand had, laat deze sectie dan leeg.

• Sla het Autoexec.bat bestand op en verlaat de editor. Als je dat wilt, kunt je het bestand Autoexec.bat template gebruiken om te beginnen. Dat zou het moeten doen. De volgende keer dat je de computer herstart, zou je een opstartmenu moeten krijgen met de optie om Linux of Windows 95 op te starten.

7 Veel Voorkomende Vragen:

7.1 Waar kan ik meer informatie vinden over het gebruik van Loadlin?

• Slackware versies 3.2 en 3.5 hebben een bestand met de naam "loadlin.tgzïn de directory \slakware\A5, bij Slackware versies 3.3 en 3.4 staat loadlin.tgz in \slakware\A4. Pak het archiefbestand uit en zoek in de directory \docs naar een bestand met de naam manual.txt. Ik weet niet hoe dit zit bij eerdere versies van Slackware.

• RedHat versies 4.2 tot en met 5.2 hebben een bestand met de naam "loadlin16.tgzïn de directory \dosutils. Pak dit archiefbestand uit en zoek in de directory \docs naar een bestand met de naam manual.txt. Het lijkt erop dat RedHat 4.1 dit archief niet heeft. De handleiding manual.txt kan ook worden gedownload van:

ftp://ftp.eskimo.com/u/p/praxis/manual.txt

• Aanvullende informatie is beschikbaar bij:

http://sunsite.unc.edu/LDP/HOWTO/BootPrompt-HOWTO-2.html#ss2.2

7.2 Ik ben er niet zeker van op welke partitie Linux is geïnstalleerd. Hoe kom ik daar achter?

• Achter de Linux shell prompt, start je fdisk op en tik je de "p" in. Van daaruit zou je het het moeten kunnen zien. Als je extra hulp nodig hebt bij het gebruik van fdisk, raadpleeg dan de manpages.

7.3 Waar vind ik het kernel image bestand en hoe kopieer ik het naar mijn MS-DOS partitie?

• Je kernel bestandstype opzoeken, doe je als volgt:

             find / -name vmlinuz

achter een Linux shell prompt. Hiermee zullen alle Linux partities worden doorzocht op het bestand vmlinuz. Als je meerdere vmlinuz bestanden hebt, zorg er dan voor dan je de juiste gebruikt. Als je het niet zeker weet, dan is het het veiligste om de recentste te gebruiken. Om je linux kernel naar de DOS partitie te kunnen kopiëren moet je je DOS partitie zichtbaar maken aan Linux, mount de partitie als dit nog niet is gedaan. Gewoonlijk zou dit al ingesteld moeten zijn toen je Linux installeerde. Wat je nu nog moet doen is naar de directory gaan waar het bestand vmlinuz in voorkomt en het kopiëren naar DOS met behulp van het cp commando. Als Linux echter niet zodanig is ingesteld, dat het je DOS partitie herkent, kopieer vmlinux dan naar een diskette. Neem een geformatterde DOS diskette (met voldoende diskruimte om het kernel image bestand op te slaan) en stop het in je diskdrive. Tik

             mount /dev/fd0 /tmp

in achter een Linux shell prompt. Ga dan naar de directory waarin je kernel image staat en typ:

             cp vmlinuz /tmp

Hiermee wordt vmlinuz naar je diskette gekopieerd en zal het onder DOS leesbaar zijn. Sluit Linux af, start op in DOS, en kopieer vmlinuz dan naar een directory van je keuze. Als je je kernel hercompileert, vergeet dan niet de nieuwe kernel naar je DOS partitie te kopiëren. Hiermee zal het oude bestand worden overschreven, dus het name="Sectie 6"kan een goed idee zijn om het oude bestand eerst te hernoemen voor het geval de nieuwe kernel niet goed werkt.

7.4 Maakt het uit of ik Linux of Windows 95 als eerste installeer?

• Technisch gezien, nee. Het zou echter veel eenvoudiger zijn als je Win95 als eerste installeerde. Op die manier is het gemakkelijker om Linux in te stellen zodanig dat je DOS partitie(s) worden herkend omdat je dit gewoonlijk tijdens de Linux installatie kunt doen.

7.5 Wat als ik reeds dual boot tussen Windows 95 en Windows 3.x, en ik wil met behulp van deze methode Linux booten?

• Eerlijk gezegd, raad ik je dan aan om LILO te gebruiken. Als je echter echt geen gebruik wilt maken van LILO, dan zul je eerst Win 3.x op moeten starten, om dan het Loadlin commando aan te roepen. (Zorg ervoor dat Windows 3.x NIET actief is, maar dat je in DOS 5.0 of 6.x bent).

7.6 Is het mogelijk Linux vanaf het bureaublad van Windows 95 te starten?

• Ja. Maak als eerste een batchbestand met bijvoorbeeld de naam "linux.batäan. Tik hier als volgt het

Loadlin commando in:

             loadlin f:\vmlinuz root=/dev/hdc2 ro

Sla het bestand nu op in de directory \windows\desktop. Klik vervolgens met de rechtermuisknop op het Linux.bat icoon, en klik dan op Eigenschappen. Klik nu op de tab Programma, en klik dan op de knop Geavanceerd.... Klik op het aankruisvakje naast "MS-DOS-modus en zorg ervoor dat het aankruisvakje naast "Waarschuwen voor overschakelen naar MS-DOS-modusïs afgevinkt. Klik op OK, klik dan weer op OK. Als je nu dubbelklikt op het Linux icoon, zal er een waarschuwingsvenster worden getoond voordat je op de MS-DOS modus overgaat. Als je op "Ja"klikt, dan gaat Windows over op de MS-DOS mode en voert het bestand Linux.bat uit.

OPMERKING: Je moet MS-DOS mode zijn om Loadlin te gebruiken. Bekijk alsjeblieft het bestand manual.txt zoals beproken in 7.1 (Sectie 7.1) van deze 7 (Veel voorkomende Vragen) voor meer informatie.

7.7 Waar kan ik een niet opgemaakte tekst versie van dit document halen?

• Je kunt een niet opgemaakte tekst versie van dit document halen van:

     ftp://ftp.eskimo.com/u/p/praxis/loadlin.txt

8 Verdiensten

Met dank aan Norm Jacobowitz en Fred Harris voor de hulp bij het uitzoeken van de Windows 95 OSR2 zaken en voor de hulp bij het verbeteren van deze mini-HOWTO.