TkRat mini-HOWTO

Dave Whitinger, dave@linuxtoday.com, Vertaald door: Ellen Bokhorst bokkie@nl.linux.org v1.2, 15 september 1999 Dit is de TkRat mini-HOWTO. Dit document is bedoeld voor iedereen die geïnteresseeerd is zijn/haar Linux computer te gebruiken om Internet E-Mail te versturen en ontvangen.

Inhoudsopgave

1 Introductie 1 2 TkRat installeren 2 3 E-mail downloaden 2 4 TkRat configureren 3 5 TkRat gebruiken 3 6 Mail automatisch naar folders sorteren 4 7 Copyright 6 8 Erkenningen 6

1 Introductie

Dit document wordt beheerd door Dave Whitinger (dave@linuxtoday.com). Mail me alsjeblieft je vragen of ideeën betreffende deze HOWTO. Middels dit document zal worden getracht de volgende vier zaken te bespreken:

1. Installeren van het TkRat E-Mail programma.

2. Downloaden van mail vanaf een Internet Service Provider.

3. Het lezen, opslaan en versturen van mail

4. Sorteren van de mail in folders Voor dit document wordt verondersteld dat je Linux met het X Window System draait, reeds een verbinding met een Internet Service Provider tot stand hebt gebracht en een POP-account hebt bij die provider. Disclaimer: Alle gebruikelijke disclaimers zijn van toepassing. De auteur kan niet aansprakelijk worden gesteld voor het mis-/gebruik van de informatie die hierin gegeven wordt. In dit document wordt op geen enkele wijze een poging ondernomen gezaghebbend te zijn. De auteur heeft dit document vrijwillig samengesteld zonder daarbij betrokken te zijn bij enige entiteit. Door het lezen van dit document, ga je ermee akkoord de auteur niet lastig te vallen of hem problemen te bezorgen. :)

2 TkRat installeren

Ik wil graag benadrukken dat er veel uitstekende E-mail programma’s voor Linux beschikbaar zijn. Het is altijd een kwestie van persoonlijke voorkeur wanneer je degene uitkiest die je wilt gebruiken. Ik gebruik "TkRatäl meer dan 2 jaar - en ik vind het geweldig. Het is een grafisch programma met alle mogelijkheden die je maar kunt verwachten van een kwaliteits mailprogramma, het gebruik ervan is eenvoudig te leren, het is krachtig en het is vrij verkrijgbaar. Daarom zal ik het in deze HOWTO alleen maar over TkRat hebben.

Het eerste wat je te doen staat is TkRat downloaden. Je kunt eerst zien dat je aan de sources komt en die compileren of je kunt de binary’s ophalen.

Hier zijn een aantal URL’s voor de software:

• ftp://ftp.md.chalmers.se/pub/tkrat/tkrat-2.0b3.tar.gz <ftp://ftp.md.chalmers.se/pub/tkrat/

     tkrat-2.0b3.tar.gz> (Download via ftp)

• http://www.dtek.chalmers.se/˜ maf/ratatosk/tkrat-2.0b3.tar.gz <http://www.dtek.chalmers.se/

     ~maf/ratatosk/tkrat-2.0b3.tar.gz> (Download via http)

• http://www.dtek.chalmers.se/˜ maf/ratatosk/download.html <http://www.dtek.chalmers.se/~maf/ ratatosk/download.html> (Download page - controleer op de laatste versie!)

Wanneer je het tarbestand hebt gedownload, ben je er klaar voor om het op je systeem te installeren.

Gebruik de volgende opdrachten om de tar.gz source te installeren:

tar -zcvpf tkrat-2.0b3.tar.gz
cd tkrat-2.0b3
./configure
make
make install

Als er iets mislukt, raadpleeg dan de INSTALL en README bestanden die in de tkrat-2.0b3 directory zijn te vinden. Om dit te compileren heb je een versie van tcl nodig nieuwer dan 8.1. Je kunt de laatste tcl

ophalen vanaf scriptics.com <http://www.scriptics.com/>.

Gefeliciteerd - Als het goed is, is TkRat nu op je systeem geïnstalleerd.

3 E-mail downloaden

Om E-Mail te kunnen lezen, kun je de berichten gewoonlijk het beste downloaden door gebruik te maken van een programma, genaamd "fetchmail". Van de volgende instructies is bekend dat ze perfect werken voor fetchmail versie 2.2 - alhoewel ze op elke versie toepasbaar zouden moeten zijn.

(Opmerking: Fetchmail is vrijwel zeker al op je systeem geïnstalleerd, aangezien het in alle Linux distributies waar ik bekend mee ben, is opgenomen - laat het me alsjeblieft weten als iemand weet dat dit niet waar is!).

Voer de volgende stappen uit:

echo "server pop.com protocol pop3 username dave password foo" > ~/.fetchmailrc
(Vervang "pop.com" door de hostnaam van de popserver van je ISP.
Vervang "dave" door je gebruikersnaam, en "foo" door je wachtwoord).

Typ gewoon "fetchmailächter de prompt wanneer je op mail wilt controleren. Fetchmail zal dan al je mail downloaden en het in je lokale mailfolder opslaan.

4 TkRat configureren

Typ vanaf de prompt "tkratën druk op enter. Klik op "Create". Lees het bericht dat je wordt getoond, en klik dan op "Continue". Op dit punt bevind je je in het hoofdprogramma van TkRat. Het eerste dat je zou moeten doen is het voor je lokale systeem aanpassen.

1. Ga naar het Admin menu, en selecteer Preferences.

2. Klik op "Sending"

3. Vul in het veld "Default Reply-To"je e-mailadres in.

4. Vul in het veld "Use from address"je e-mailadres gevolgd door haakjes. b.v. dave@linuxtoday.com (Dave Whitinger)

5. Vul in het veld "Domain"de naam van je domein in. Als je e-mailadres üser@xyz.com is, dan vul je in "xyz.com".

6. Klik op "Apply".

7. Klik op "Method".

8. Selecteer voor "Send ViaSMPT".

9. In het veld SMTP host: vul je het adres van de SMPT-server in van je ISP (ze zouden je deze informatie moeten kunnen geven).

10. Klik op "Apply", en dan "Dismiss".

5 TkRat gebruiken

Bij het opstarten van TkRat, zal je bemerken dat je in een folder genaamd "INBOX"belandt. Gebruik fetchmail om alle nieuwe mail op te halen. Als je mail hebt, zal dit in deze INBOX folder te zien zijn. TkRat heeft een intuïtieve interface. De bovenste helft van het scherm bestaat uit de berichten die je hebt ontvangen (voor ieder e-mailbericht wordt een aparte regel gereserveerd). De onderste helft van het scherm bestaat uit de feitelijke inhoud van het e-mailbericht. Je kunt e-mailberichten lezen door eenvoudigweg op één van de berichten in de lijst te klikken. Wanneer je klaar bent met het lezen van een bericht, kun je verdergaan met het volgende bericht, op dat bericht antwoorden, een nieuw bericht samenstellen, of het bericht naar een andere "Folder"verplaatsen. Folders zijn een manier om e-mailberichten in aparte "Foldersöp te slaan. Op deze manier kun je verscheidene folders bijhouden voor de verschillende onderwerpen waar je e-mailberichten over ontvangt. Voer de volgende stappen uit om folders aan te maken:

1. Klik op Admin, dan New/Edit Folders

2. Je krijgt een dialoogvenster te zien met een "INBOX"folder. Klik met de linkermuisknop in dat venster.

3. Je wordt dan op een menu gepresenteerd, dus selecteer "New File Folder".

4. Je krijgt vervolgens een dialoogvenster waarin je om wat informatie wordt gevraagd.

5. Vul in het eerste tekstveld een naam in voor de folder 6. Vul in het tweede tekstveld de bestandsnaam in die je wilt gebruiken om de berichten in op te slaan.

(Hint: Gebruik iets als /home/gebruikersnaam/mail/naam_van_folder. Dus in het eerste veld staat "Personal", in het tweede veld iets als /home/dave/mail/personal"(als je gebruikersnaam dave zou zijn).

7. Klik OK. Je zult bemerken dat je nieuwe folder zich nu in de lijst met folders bevindt. Dus ga naar "Windowën dan "Close".

Je kunt nu berichten naar de nieuwe folder verplaatsen - en naar die folder overschakelen door de naam van die folder te selecteren onder het "Folders"menu.

Ook het versturen van mail is makkelijk. Klik op "Compose", typ het email adres van de ontvanger in, typ een onderwerp en schrijf dan in de body het bericht.

Klik op Send, wanneer je klaar bent.

6 Mail automatisch naar folders sorteren

Als je net als ik zo ongeveer 3.500 berichten per dag krijgt, dan moet je iedere keer dat je je mail hebt opgehaald, je door alle berichten doorworstelen op zoek naar een bepaald bericht dat je interesse heeft.

Dankzij Procmail is dit geen probleem meer.

Procmail werkt als volgt: Procmail bestudeert ieder bericht als het is gedownload, en zal hier een serie taken gebaseerd op bepaalde regels die je zelf opgeeft op uitvoeren.

Stel bijvoorbeeld dat ik elke dag van een bepaalde mailinglist zo ongeveer 200 berichten per dag krijg (in dit voorbeeld maak ik gebruik van de linux-foo lijst). In plaats dat nu al die berichten direct in mijn inbox worden geplaatst, zou het prettiger zijn als ze automatisch werden gefilterd en in een box genaamd "foo-list"zouden worden geplaatst.

De eerste stap bestaat hieruit een voorbeeld mailbericht van die mailinglist te nemen en hier de mailheaders van te bestuderen.

Ik begin een patroon op te merken. Ieder bericht dat van die mailinglist afkomstig is heeft een regel met daarin:

Sender: owner-linux-foo@bar.foogers.com

Ik kan procmail nu opgeven ieder bericht met deze regel in een bepaalde folder te plaatsen.

Dit opgeven aan procmail doe ik door middel van een ".procmailrc"bestand.

Ik zal mijn favoriete teksteditor gebruiken om een tekstbestand genaamd ".procmailrcïn mijn homedirectory aan te maken.

Het bestand zal er ongeveer zo uit komen te zien:

LOGFILE=$HOME/.pmlog
MAILDIR=$HOME/mail
VERBOSE
# linux-foo list
:0 Hw
* ^.*[Ss]ender: owner-linux-foo@bar.foogers.edu
foo-list

# als het tot zover is gekomen, plaats het dan in mijn newmail mailfolder
:0 Hw
newmail

Bestudeer de "[Ss]ender"regel. Het zal je zijn opgevallen dat die regel hetgene is wat alle berichten van die mailinglist gemeen hebben.

In dat deel wordt aan procmail opgegeven dat wanneer het een bericht ziet met een header die er uitziet zoals aangegeven, het in de folder "foo-list"te plaatsen.

In het volgende deel wordt aangegeven dat als het bericht niet met iets wat daarboven staat overeenkomt, dat het bericht gewoon in newmail moet worden geplaatst.

Stel dat ik iedere keer dat ik een bericht krijg van mijn goede vriend, EJ, dat ik wil dat het naar een folder genaamd "EJ"gaat.

Ik maak een gewoon een nieuwe sectie aan in mijn procmailrc bestand. Zie hieronder:

LOGFILE=$HOME/.pmlog
MAILDIR=$HOME/mail
VERBOSE
# linux-foo list
:0 Hw
* ^.*[Ss]ender: owner-linux-foo@bar.foogers.edu
foo-list
# Bericht van E.J.!
:0 Hw
* ^.*[Ff]rom: ej@mypal.com
ej
# als het tot zover is gekomen, plaats het dan in mijn newmail mailfolder
:0 Hw
newmail

Let op het deel voor EJ. Wanneer een bericht binnenkomt met zijn e-mailadres in het veld "From", zal het automatisch in de ëj"folder worden geplaatst.

Stel nu dat daarbuiten een of andere zeurpiet is die me maar blijft emailen. Ik wil helemaal niets van hem horen, maar hij blijft aanhouden. Wederom kan procmail hierbij helpen.

Dus stel dat ik nooit meer mail te zien wil krijgen van ene Bill Gates. Ik kan mijn setup zo instellen dat alle mail van hem afkomstig zal worden verwijderd. Kijk eens naar mijn nieuwe procmailrc:

LOGFILE=$HOME/.pmlog
MAILDIR=$HOME/mail
VERBOSE
# Is het afkomstig van Bill Gates?  Zo ja, VERWIJDER HET!!!
:0 Hw
* ^.*[Ff]rom: bgates@microsoft.com
/dev/null

# linux-foo list
:0 Hw
* ^.*[Ss]ender: owner-linux-foo@bar.foogers.edu
foo-list
# Bericht van EJ!
:0 Hw
* ^.*[Ff]rom: ej@mypal.com
ej
# als het tot zover is gekomen, plaats het dan in mijn newmail mailfolder
:0 Hw
newmail

Nu heb ik een wel aardig procmailrc bestand. Laten we eens bekijken wat procmail bij ieder bericht doet wanneer het binnenkomt.

Controleer als eerste of het bericht afkomstig is van "bgates@microsoft.com". Zo ja, verwijder het dan en het is klaar.

Als het bericht door de eerste controle heenkwam, zal het bezien of öwner-linux-foo@bar.foogers.eduïn de headers voorkomt. Als dit zo is, zal het ’t bericht in de "foo-list"folder plaatsen, en is het hiermee klaar.

Als het bericht ook dat heeft gepasseerd, dan controleert het of het bericht afkomstig is van EJ. Zo ja, dat plaatst het ’t bericht in de folder ëj".

Als het bericht nu alle testen is gepasseerd, dan zou het gewoon in de newmail folder geplaatst moeten worden.

Zodra deze folders op hun plaats staan en procmail de mail juist filtert, kun je TkRat, "Admin - New/Edit folderäctiveren en voor iedere naam de folders aanmaken. Ze zullen te vinden zijn onder /home/gebruikersnaam/mail/foldernaam.

7 Copyright

Deze HOWTO valt onder copyright 1998, 1999 door Dave Whitinger, en het is een vrij document. Je kunt het herdistribueren en/of aanpassen onder de voorwaarden van de GNU General Public License zoals gepubliceerd door de Free Software Foundation; of versie 2 van de Licentie, of enige later versie.

8 Erkenningen

Zeer speciale dank gaat uit naar Martin Forsse’n (maf@dtek.chalmers.se) voor het schrijven van de TkRat mail user agent.

Met groeten aan de North Texas Linux User’s Group in Dallas, TX, voor wie ik dit document begin 1998 oorspronkelijk schreef. Vandaag de dag gaan er geen groeten naar enige gebruikersgroepen, aangezien ik in de bergen van East Tennessee woon, waar ik geloof ik de enige Linux-gebruiker (of computergebruiker ) ben binnen 50 miles.

Ook nog van belang: Nic Bernstein <mailto:nic@postilion.org> heeft de TkRat code gesplitst om een mailer genaamd Postilion <http://www.postilion.org/>. te maken. Het ziet er geweldig uit met heel veel nieuwe mogelijkheden die niet in TkRat te vinden zijn, maar niettemin blijf ik TkRat gebruiken.